Saç Dökülmesi Sebepleri

Her ne kadar 100 tele kadar olan dökülmeler kabul edilse de yapısal olarak kişiden kişiye değişecektir. 100 tel üzeri dökülmelerde ise mutlaka doktor kontrolü önerilmektedir.Saç dökülmesi problemlerinde öncelikle genel muayene ve saçlı deri muayenesi yapılır. Saç tellerinin ve saçlı derinin kontrolüyle birlikte gerekli görülen kan tahlillerinin değerlendirilmesi saç dökülmesi sebepleri hakkında bizi yönlendirecektir.

Saç dökülmesi

  1. Erkek tipi saç dökülmesi
  2. Kadın tipisaç dökülmesi

Saç dökülmesi sebepleri arasında en sık karşılaştıklarımız stres, genetik ve yanlış ürün kullanımıdır.

ERKEK TİPİ SAÇ DÖKÜLMESİ

İsminden bağımsız olarak hem erkek hem de kadınlarda görülebilir. Genetik faktörlerin yoğun olduğu androgenetik alopesi erkek tipi saç dökülmelerinde ilk sırada yer alıyor.Genelde ön-alın bölgesinden başlamakla birlikte bazen sadece tepe bölgesinde dökülmeler olabilmektedir. Bu tip dökülmede ense bölgesinde ve yan bölgelerde dökülme görülmez. Testosteron hormonundaki farklı aktarımların bu tip saç dökülmelerini etkilediği bilinmekle birlikte genetik farklılıklar bir araya gelince dökülme miktarı artmaktadır. Başlangıçta yoğun olan dökülmeler zamanla yavaşlamaktadır.

KADIN TİPİ SAÇ DÖKÜLMESİ

Daha çok genetik faktörlerin öne çıktığı bu tip dökülmelerde ense bölgesi dahil tüm saçlı deride dökülmeler görülebilir. Stres faktörü dökülmeyi hızlandırmaktadır.

SAÇ DÖKÜLMESİNE NEDEN OLAN DİĞER DURUMLAR:

*Kansızlık (demir eksikliği anemsi)

*Şok diyetler

*B12, çinko, selenyum vb. eksikliği

*Doğum sonrası

*Polikistik over hastalalığı (PCOS)

*Bazı guatr tipleri

*Bazı ilaçlar ( kolesterol düşürücüler, kortizon, kemoterapiler…)

ALOPESİ AREATA

Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genellikle yoğun stres sonrası ortaya çıkan, çok küçük alanlar şeklinde başlayan ve zamanla yayılan dökülmelerdir.
 

 

 

FACEBOOK'TAN TAKİP EDİN!
INSTAGRAM'DAN TAKİP EDİN!