Saç Ekimi

Günümüzde hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen saç dökülmesi sosyal ve psikolojik olarak sorun olmaktadır. Bu sorun karşısında özellikle 25-50 yaş arasında saç ekimi artış göstermektedir.

FUT ve FUE olarak iki tip saç ekimi var. Eski yöntem olarak kullanılan FUT yönteminde kesi yapılırken günümüzde kullanılan, ameliyatsız saç ekimi olarak bilinen FUE yönteminde kesi yapılmamaktadır.

Her iki yöntemde de ilk 4 hafta ekim yapılan yerleri travmadan korumak gerekir. Hekiminizin tarifi şeklinde yıkama ve korumaya dikkat etmelisiniz.

FUE TEKNİĞİ (Follicular Unit Extraction)

Donör alanı olarak adlandırılan ense ve yan kısımlardan tek tek toplanan greftler, problemli bölgelere tek tek ekilir.

Uygulama lokal anestezi ile yapılır. 0.6-0.8 mm lik punch ile çıkarılan greftlerin yerinde neredeyse hiç kalmaz. Kesi ve dikiş olmadığı için buna bağlı izlerde olmayacaktır.

Uygun donör alanı varlığında, ihtiyaç halinde ertesi gün bile 2. seans planlanabilir. Donör alanının yapısına göre alınabilecek greft sayısı değişecektir.

Uygun şartlarda saçlar kısaltılmadan da ekim yapılabilir.

Uygulama alanın büyüklüğüne göre 4-8 saat arası sürebilir.

Ekimden 6 ay sonra saçların çıkmış olması beklenir.

FUT TEKNİĞİ ( Folliculer Unit Transfer)

Lokal anestezi ile yapılan bu teknikte ense bölgesinden şerit şeklinde deri çıkarılır, alınan bölge dikişle kapatılır. Çıkarılan derideki saçlar greftler halinde ayrılarak ekime hazır hale getirilir.

Operasyon süresi FUE ye göre daha kısadır (4-6 saat).

Alınabilen greft sayısı FUE yöntemine göre daha azdır.

Dikiş atıldığı için iz kalma ihtimali vardır.

İkinci bir seans ihtiyacı varsa 6-8 ay sonra yapılabilir.

SAKAL-BIYIK EKİMİ

Kişilerin saç ekimi adına tercih ettiği yöntemler yapısal olarak benzerlik gösterse de uygulama olarak farklı olabilmektedir. Fut ve fue arasındaki tekniksel farkları şöyle sıralıyabiliriz

FUT yöntemi

Gerek doğumsal gerekse sonradan oluşan sebeplerle sakal ve bıyıkta kayıplar olabilir. Sebebe yönelik yapılan testlerden sonra cilt yapısı uygunsa ekim işlemi yapılabilir.

Saç ekiminde olduğu gibi sakal-bıyık ekiminde de FUE yöntemi uygulanır. Gerek sakalın diğer bölgelerinden gerekse saçtan alınan greftler ihtiyaç olan ekilir.

Traşsız ekim olarak bilinen yöntem sakal-bıyık ekiminde rahatlıkla yapılabilir.

Uygulama alanın büyüklüğüne göre 1-2 saat sürebilir. Lokal anestezi ile ekim yapılır.

Ekimden 4 hafta sonraya kadar travmadan korunmak önemlidir ( traş yok, kaşımamalı, önerilen pozisyonda yatmalı…)

5-8 ay arasında ekilen yerdeki sakal-bıyığın çıkması beklenir.

FACEBOOK'TAN TAKİP EDİN!
INSTAGRAM'DAN TAKİP EDİN!