Gençleştirme

Yolda rastladığınız eski bir dostunuzun ne kadar genç göründüğümüzü söylemesi hangimizin hoşuna gitmez. Bu tabi ki moral verici olduğu kadar bizi mutlu da eder. Ancak bu uygulamayı yaptırırken işlemleri uygulayan kişinin yetkisi olan bir hekim olması çok önemlidir. Antiaging kelime anlamı olarak “yaşlanmaya karşı olma” şeklinde ifade edilebilirken yaş dışında güneş ışınlarına fazlaca maruz kalma, artan hava kirliliği, sigara ve stres gibi nedenler bizim erken yıpranmamıza yol açabilir.

Erken yaşlanmayı önlemek ve zamanı geri almak için cilt gençleştirme tedavileri uygulanmaktadır.

Sağlık bakanlığımızca yetkilendirilen kuruluşlarda şu uygulamalar yapılmaktadır.

  • Medikal Cilt Bakımı
  • Fraksiyonel Lazer Uygulamaları

1550 dalgaboyundaki Fraksiyonel Lazer Sistemi farklı cilt sorunlarına yönelik, çeşitli fraksiyonel non-ablative seçenekler sunmaktadır.

Fraksiyonel Lazer cildin altını ortama 50-60 °C derecelik ısı türbünleri ile delikler açarak ısıtır. Bu etki cildi gererek izlerin azalmasına neden olurken yeni kollajen yapımı uyarılır. Kolajenin artmasıyla cilt yenilenmesi ve sivilce (akne) izlerinde hafifleme görülebilir. Lazer cihazının uygulanırken kullanılan hava soğutma ile lazerin cilt yüzeyine hasar vermesi engellenir.

  • Cilt yenileme
  • Ince ve derin kırışıklık tedavisi
  • Çatlak tedavisi
  • Akne izleri

FDA onaylı Fraksiyonel lazer tedavisinden sonra ideal sonuçlar için 6-12 ay sonra beklenmelidir.

Her seansta kademeli bir iyileşme görülür ve tedavi programı sonunda belirgin bir iyileşme sağlanır.

Lazer öncesinde güneş banyosu ve solaryumdan kaçınılmalıdır, kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar (aspirin, coraspin, plavix vs.) ile akne tedavisinde sıkça kullanılan izotretinoin grubu ilaçlar alınmamalıdır. Kısa süre önce peeling işlemi yapıldıysa ve daha önce uçuk (herpes) problemi yaşadıysanız bu bilgiyi lütfen doktorunuzla paylaşınız.

Uygulama sonrasında direkt güneş ışığına maruz kalınmamalı ve solaryumdan kaçınılmalıdır. Bu süre boyunca yüksek koruma faktörlü güneş koruyucular kullanılmalıdır. İlk gün duş yapılmamalı, 1 hafta süreyle ılık bir duş tercih edilmelidir. 1-2 ay süreyle cilt soyma (peeling) işleminden kaçınılmalıdır. 1 hafta sonrasında makyaj yapılmasında bir sakınca yoktur. Doktorun önerdiği yara iyileştirici pomadlar ve güneş koruyucu preparatlar kullanılmalıdır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

somon-dna-ile-cilt-genclestirme-cilt-genclestirme
Somon DNA İle Cilt Gençleştirme Cilt Gençleştirme

Bu uygulama Somon balığı spermleri ve saf hyalüronik asidin birleşiminden elde edilen…

Devamını Oku
cilt-sivilce-leke-akne-skari
Cilt Sivilce Leke Akne Skarı

Hafif seyreden bir çok sivilce her hangi bir şey yapmamıza gerek kalmadan kendiliğind…

Devamını Oku
yuzde-gozenek-acikligi
Yüzde Gözenek Açıklığı

Genişlemiş gözeneklerin en sık sebepleri arasında kişinin yağlı cilde sahip olması ve…

Devamını Oku

Yasal Uyarı

Bu sitedeki tüm yazılar ve resimler konu hakkında diğer kaynaklardan ibarettir. Web sitemiz 29 Temmuz 2023 Cumartesi günü Resmî Gazete Sayı : 32263 numarası ile yayınlanan Sağlık Hizmetlerinde Tanıtım ve Bilgilendirme Faaliyetleri Hakkında Yönetmeliğe uygun olarak ziyaretçilerini aydınlatmak amacıyla yapılan işlemler ile ilgili ön bilgiler yayınlanmaktadır. Bu site kişileri bilgilendirmek, amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. sitedeki bilgiler hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmamalıdır. Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları kabul etmiş sayılır. Tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi gereçleri hızla değişmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede terk edilebilir. Ayrıca tıpta aynı sonucu almaya yönelik olan, farklı teknik ve bilgiler, değişik uygulamalar olabilir. Tanı ve tedavide doktorun kişisel deneyimi, yetenekleri belirleyici bir faktördür. Aynı konu hakkında farklı görüşler olması mümkündür. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi gereklidir.